David Popovici, aur la 200 m liber la Campionatele Naționale de Înot de la Otopeni

David Popovici, dublu campion european la 100 şi 200 m liber, şi-a trecut în cont a doua medalie de aur la Campionatele Naţionale de înot.

David Popovici, dublu campion european la 100 şi 200 m liber, şi-a trecut în cont a doua medalie de aur la Campionatele Naţionale de înot/ Foto: David Popovici - Facebook David Popovici, dublu campion european la 100 şi 200 m liber, şi-a trecut în cont a doua medalie de aur la Campionatele Naţionale de înot/ Foto: David Popovici - Facebook

David Popovici, dublu campion european la 100 şi 200 m liber, şi-a trecut în cont a doua medalie de aur la Campionatele Naţionale de înot pentru seniori, tineret şi juniori de la Otopeni, după ce a câştigat joi detaşat finala de la 200 m liber cu timpul de 1min45sec10/100, în cea mai rapidă cursă a lui din acest an.

Popovici (CS Dinamo), care în serii a fost de asemenea cel mai rapid cu 1min47sec41/100, a fost urmat în clasament de Mihai Gergely (CSM Constanţa) - 1min51sec27/100 şi de Andrei Robert Badea (CSA Steaua) - 1min51sec86/100. Cu o zi înainte, Popovici a obţinut titlul de campion naţional la 50 m liber.

Timpul lui Popovici din finala de joi este mai bun faţă de cel cu care a câştigat proba de 200 m liber la concursul Antwerp Diamond Speedo din martie (1min46sec51/100), dar este mai slab decât cel de la ultima mare competiţie în bazin olimpic, Mondialele de la Fukuoka (1min44sec90/100), când a ocupat locul patru. Recordul naţional la 200 m liber îi aparţine tot lui Popovici (1min42sec97/100), fiind stabilit la Europenele de la Roma din 2022.

În proba masculină de 50 m fluture, Denis Popescu (CS Olimpia Bucureşti) a stabilit un nou record naţional în finala de joi cu timpul de 23sec54/100. Cu câteva ore înainte, în serii, George Raţiu (CSU Cluj) corectase recordul naţional la 23sec60/100. Raţiu a fost al doilea în finală cu 23sec62/100, iar podiumul a fost completat de Andrei Ungur (CSU Cluj) - 24sec25/100.

De ce a ales David Popovici să fie cazat în afara Satului Olimpic la JO 2024? „Este important ca un sportiv să aibă liniștea necesară pregătirii”.