Actualitate
Cifre oficiale. 65000 de participanți vineri la Bonțida. „Cea mai intensă zi de până acum"
Un rockstar adevărat trăiește energia publicului din mijlocul mulțimii. Au demonstrat-o cei de Twenty One Pilots, care și-au încheiat turneul european vineri seară, cu un show la înălțime marca Electric Castle - „festivalul cu cel mai cool nume, dintre toate la care am cântat", după cum au declarat chiar artiștii sosiți pentru prima dată în România.
![](https://monitorulcj.ro/documente/stories//2022/07/16/62d2a93058236_concertttttttt.jpg)
Fanii nu s-au lăsat mai prejos, entuziasmul lor amintind faptul că nu există granițe reale între artiști și public atunci când muzica își manifestă puterea de a ne aduce mai aproape unii de ceilalți.
![](https://monitorulcj.ro/storage//94006/EC-Photo-Team---Bereczky_S%C3%A1ndor-1261.jpg)
Toți cei prezenți au savurat în premieră mondială momentul Heathens x Stranger Things, un mash-up devenit viral pe YouTube, pe care spectatorii din întreaga lume și-ar fi dorit să-l urmărească live. Momentul surpriză pregătit de Netflix a deschis show-ul artiștilor care s-au declarat emoționați pentru șansa de a-și cunoaște offline fanii din România.
![](https://monitorulcj.ro/storage//94007/EC-Photo-Team---Andreea-Popa-5664.jpg)
Domeniul Bánffy s-a transformat într-un imens ring de dans pentru cei peste 65.000 de participanți care au trăit experiența #EC8 în cea de-a treia și cea mai intensă zi de până acum. Inima festivalului a continuat să bată la scena principală, acolo unde Enter Shikari s-au întors după 6 ani, aruncând publicul în extaz cu un performance exploziv. „Dansează de parcă nu te-ar vedea nimeni!", i-au încurat artiștii pe toți cei prezenți la scena principală. „Aveți grijă unii de ceilalți", au mai adăugat aceștia, după ce le-au dedicat cele mai romantice versuri din repertoriul lor membrilor comunității LGBT+ de pretutindeni.
![](https://monitorulcj.ro/storage//94004/EC-Photo-Team---Andrei-Popa_-06464.jpg)
CITEȘTE ȘI: