Actualitate
Beat la volan, prins de polițiști în Poieni. Acum are dosar penal
Un bărbat de 79 de ani, din județul Cluj, a fost prins beat la volan în localitatea Poieni. Avea o alcoolemie de 1.05 mg/l alcool pur în aerul expirat.
![Bărbat de 79 de ani, beat la volan pe DN1-E60/Foto: Depositphotos.com](https://monitorulcj.ro/documente/stories//2023/07/18/64b6bf2765d12_64b0230974aa0_63e133d5e9ae4_637a1de0edd4b_sofer-beat.jpg)
Duminică, în jurul orei 15.00, polițiștii rutieri din cadrul orașului Huedin au depistat un bărbat de 79 de ani, din județul Cluj, care se deplasa cu un autoturism pe DN1-E60 din direcția Huedin înspre Oradea, pe raza localității Poieni, aflându-se sub influența alcoolului, informează IPJ Cluj.
Testarea acestuia cu aparatul etilotest a indicat o concentrație de 1.05 mg/l alcool pur în aerul expirat. Ulterior, bărbatul a fost condus la o unitate medicală pentru recoltarea probelor biologice necesare stabilirii aloolemiei.
În cauză a fost întocmit un dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului.
Foto: Depositphotos.com
Citiți monitorulcj.ro și pe Google News
CITEȘTE ȘI: