Actualitate
UPDATE A noua zi de proteste. Clujenii s-au strâns din nou în Piaţa Unirii.
Aproximativ 3000 de persoane au participat miercuri seara, la Cluj-Napoca, la un nou protest împotriva Guvernului Grindeanu, printre care şi o bunică, alături de doi nepoţi gemeni, care au o pancartă cu mesajul pentru policicieni "Ce exemplu voi ne daţi, dacă minţiţi şi furaţi”.
![](https://monitorulcj.ro/documente/stories//2017/02/08/piata.jpg)
UPDATE
Participanţii la protest au asupra lor steaguri tricolore şi afişe pe care scrie "Chiar dacă vă supăraţi, nu vă lăsăm să furaţi”, "Poate scăpaţi, dar n-o să vă puteţi ascunde”, "PSD lasă-ne, du-te în URSS”, "Oamenii gospodari încep curăţenia de primăvară”.
Oamenii scandează "România trezeşte-te”.
------------------------------------
Aproximativ 200 persoane, conform forţelor de ordine, s-au adunat, miercuri, până la ora 19,00, în Piaţa Unirii din Cluj-Napoca, pentru a protesta, din nou, împotriva Guvernului Grindeanu şi a PSD.
Protestatarii poartă pancarte antiguvernamentale şi anti PSD, precum şi steaguri tricolore, potrivit Agerpres.
Mitingul era programat să înceapă la ora 19,00.
La manifestaţia de marţi, în Cluj-Napoca, au fost prezente 5.000-6.000 de persoane şi peste 5.000 la cea de luni.
În cursul serii de sâmbătă, 4 februarie, cu o zi înainte de abrogarea OUG 13, referitoare la modificarea Codului penal şi a Codului de procedură penală, 40.000 de oameni au ieşit la manifestaţii. De asemenea, duminică, în ziua abrogării OUG, 50.000 de oameni au participat la proteste.