Actualitate
Ziua Internaţională de Comemorare a Victimelor Holocaustului în România. Cum va fi marcată la Cluj-Napoca
Ziua Internaţională de Comemorare a Victimelor Holocaustului în România prilejuieşte o serie de evenimente dedicate onorării memoriei celor care au dispărut în urma unora dintre cele mai crude manifestări ale istoriei.
![](https://monitorulcj.ro/documente/stories//2019/01/27/iudaistica.jpg)
Luni, 28 ianuarie, va avea loc "Ziua porţilor deschise" la Muzeul Documentar al Holocaustului din Nordul Transilvaniei, din cadrul Institutului de Iudaistică şi Istorie Evreiască "Dr. Moshe Carmilly" al Universităţii "Babeş-Bolyai" din Cluj-Napoca. Evenimentul este conceput pentru grupuri de elevi din unităţile de învăţământ preuniversitar clujean, cu ocazia celebrării la Cluj-Napoca a Zilei Internaţionale de Comemorare a Victimelor Holocaustului.
Elena Ivanca, actriță la Teatrul Național din Cluj-Napoca, Claudiu Hontilă, violonist la Filarmonica "Transilvania", respectiv Lucian Duşa, pianist la Opera Naţională Română din Cluj-Napoca vor susține, astăzi, un concert extraordinar de comemorare a victimelor, la Sinagoga Bistrița.
Tot astăzi, la Șimleu Silvaniei, județul Sălaj, supraviețuitorul clujean Nussbaum László va lua parte la evenimentul organizat la Muzeul Holocaustului din Transilvania de Nord acolo unde Lucian Nastasă-Kovacs, managerul Muzeului de Artă din Cluj-Napoca, va susține conferința "Ultimele Voci".
Evenimente de comemorare vor avea loc și în alte orașe din țară, printre care Oradea sau București.