Educație
EVALUAREA NAȚIONALĂ. Ce se întâmplă cu elevii care au temperatura peste 37,3 grade
Evaluarea Națională începe luni, 15 iunie, cu proba scrisă la Limba și literatura română.
![EVALUAREA NAȚIONALĂ. Ce se întâmplă cu elevii care au temperatură peste 37,3 grade](https://monitorulcj.ro/documente/stories//2020/06/14/scoala-informatica-termoscanare.jpg)
În cazul în care un elev care se prezintă la Evaluării Naționale are temperatura corporală mai mare de 37,3 grade Celsius, acesta va fi îndrumat către medicul de familie, i se va anunța familia și va fi lăsat să plece acasă, urmând să susțină examenul în a doua etapă a examinării, în 29 iunie. Ministrul Educației, Monica Anisie, a recomandat însă repetarea procedurii dacă un copil are la prima măsurătoare o temperatură peste 37,3 grade.
„Pentru acei copii care au temperatura corporală peste 37,3 recomand cadrelor medicale să repete succesiv de trei ori acel procedeu de luare a temperaturii și în același timp să lase un termen de 2 - 5 minute pentru procesul acesta în care elevul este supus triajului epidemiologic”, a declarat Monica Anisie.
Elevii cu febră la a doua sesiune, situație incertă
Întrebată ce se întâmplă dacă elevul are temperatură mai mare de acest prag și la sesiunea specială de la finalul lui iunie, Monica Anisie a precizat că Ministerul Sănătății urmează să prezinte norme în acest sens.
CITEȘTE ȘI
5.248 de absolvenți ai clasei a VIII-a din județul Cluj vor susține Evaluarea Națională