Maccabi Petach Tikva – CFR Cluj, 0-1. Victorie pentru clujeni în turul trei preliminar din Conference League.

CFR Cluj a disputat în deplasare meciul cu Maccabi Petach Tikva, din turul trei preliminar Conference League, încheiat cu scorul 1-0 în favoarea echipei din Gruia.

Maccabi Petach Tikva – CFR Cluj, 0-1|Foto: Fotbal Club CFR 1907 CLUJ Facebook.com Maccabi Petach Tikva – CFR Cluj, 0-1|Foto: Fotbal Club CFR 1907 CLUJ Facebook.com

După victoria din turul doi al Conference League, în fața celor de la Neman Grodno (5-0), CFR Cluj a disputat pe Georgi Asparuhov Stadium din Sofia meciul din turul trei preliminar împotriva israelienilor de la Maccabi Petach Tikva.

CFR Cluj a reușit să marcheze la scurt timp după începerea meciului, astfel că Muhar a înscris (min. 8) în poarta adversă, iar la încheierea primei reprize echipa lui Dan Petrescu a intrat la vestiare în avantaj.

În repriza secundă, în ciuda tatonărilor reciproce, și a câtorva șanse nevalorificate de CFR Cluj, scorul a rămas neschimbat, iar clujenii au încheiat cu o victorie însemnată în deplasare în turul trei preliminar din Conference League.

Echipele de start
Maccabi Petach Tikva: Wolff – Dezent, Karo, Galabov, Hendy, Cohen – Hazan, Yehoshuha, Glezer – Mahamid, Stor. Rezerve: Litvinovc, Teper, Lugassy, Azugi, Salem, Vered, Matuk, Cohen, Fuchs, Altoury. Antrenor: Dan Romann

CFR Cluj: Sava – Mogoș, Boben, Kresic, Camara – Muhar, Artean, Tachtsidis – Deac, Bîrligea, Korenica. Rezerve: Gal, Hindrich, Abeid, Graovac, Kamara, Păun, Keita, Fica, Postolachi, Nkololo, Munteanu, Michael. Antrenor: Dan Petrescu

Citiți monitorulcj.ro și pe Google News

Dan Petrescu, înaintea meciului cu Maccabi Petah Tikva: „E greu să motivezi jucătorii după o înfrângere. Va fi un meci greu.”