Actualitate
A curs cu amenzi și pe Autostrada Transilvania. Nereguli descoperite de polițiști
În această dimineață, în întervalul orar 06:00-10:00, poliţiştii rutieri au desfăşurat, pe tronsonul Câmpia Turzii-Nădășelu, activități pentru verificarea modului în care se efectuează transporturile publice de persoane.
![sursă foto IPJ Cluj](https://monitorulcj.ro/documente/stories//2022/10/10/6344020977069_foto-autostrada.jpg)
Verificările polițiștilor au vizat deținerea documentelor necesare efectuării transportului public de persoane, respectarea traseului şi a graficului de circulaţie, cu perioadele de conducere și pauzele prevăzute, respectarea capacității de încărcare a autovehiculelor, precum și valabilitatea celorlalte documente impuse de legislație.
![](https://monitorulcj.ro/storage//98273/foto-activitate-autostrada.jpg)
„De asemenea, s-a acționat pentru depistarea conducătorilor de autovehicule aflați sub influența băuturilor alcoolice sau a substanțelor intezise, o constantă în cadrul controalelor derulate de polițiști, în scopul reducerii riscului rutier prevenirii unor evenimente negative. În urma abaterilor constatate au fost aplicate 8 sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 6580 de lei”, transmite IPJ Cluj.
CITEȘTE ȘI: