Actualitate
Clujul, sub Cod galben de inundaţii. Risc de viituri pe râurile din judeţ.
Hidrologii anunţă, miercuri, risc de viituri pe râurile Someşul Mic, Someş şi Crasna, până joi dimineața.
![Clujul, sub Cod galben de inundaţii. Risc de viituri pe râurile din judeţ/Foto: pixabay.com](https://monitorulcj.ro/documente/stories//2024/05/08/663b6424d5f67_inundatii.jpg)
Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, miercuri, o avertizare cod galben de ploi torențiale, descărcări electrice și grindină, pentru mai multe judeţe din ţară, printre care şi Cluj. Potrivit acestei situaţii, a fost emisă şi o atenţionare de cod galben hidrologic pe râurile Someşul Mic, Someş şi Crasna.
Arealul Someș-Tisa, sub incidența codului galben hidrologic
Codul galben va fi în vigoare începând de miercuri, 8 mai, ora 12:00, până joi, 9 mai, ora 8:00.
În arealul Someș-Tisa sunt vizate sectoare de cursuri de apă din bazinele hidrografice Someșul Mic, Someș și Crasna, potrivit Administraţiei Bazinale de Apă Someş-Tisa.
Atenționarea hidrologică vizează în principal fenomenele de scurgeri importante pe versanţi, torenţi şi pâraie, viituri rapide pe râurile mici cu posibile efecte de inundaţii locale.
![](https://monitorulcj.ro/storage//124976/apa.jpg)
Citiți monitorulcj.ro și pe Google News
CITEȘTE ȘI: