Actualitate
Pedepse cu suspendare în dosarul mitei la BAC de la Cluj
Curtea de Apel Cluj a decis condamnarea celor 20 de inculpați trimiși în judecată în urmă cu patru ani sub acuzația de dare și luare de mită.
![Pedepse cu suspendare în dosarul mitei la BAC de la Cluj](https://monitorulcj.ro/documente/stories//2015/01/04/mita.jpg)
Inculpaţii au primit pedepse între trei ani și cinci luni cu suspendare. Comisiile de profesori ar fi primit 30.000 de euro pentru a promova 61 de candidați la examenul de bacalaureat.
Potrivit evz.ro, Curtea de Apel Cluj a decis condamnarea lui Ilie Cornoiu, profesor universitar în cadrul Universității de Științe Agricole și Medicină Veterinară Cluj și consilier județean în cadrul Consiliului Județean Cluj, la data faptelor, la o pedeapsă de 3 ani închisoare cu suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei pe durata unui termen de încercare de 5 ani pentru luare de mită, fals material în înscrisuri oficiale și sustragere sau distrugere de înscrisuri, toate în formă continuată.
În același caz, a fost condamnat și Viorel Grigore Cesărean, la o pedeapsă de 2 ani închisoare cu suspendarea condiționată a executării pedepsei pe durata unui termen de încercare de 4 ani, pentru săvârșirea infracțiunii de cumpărare de influență.
Marinela Moldovan a primit o pedeapsă de 2 ani și 4 luni închisoare cu suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei pe durata unui termen de încercare de 4 ani și 4 luni, iar Corina Moga, Elena Moldovan și Mircea Desmirean
la o pedeapsă 8 luni închisoare cu suspendarea condiționată a executării pedepsei pe durata unui termen de încercare de 2 ani și 8 luni.
Aceeași instanță a decis să îi condamne pe Tudor Dumitru Rus, Alexandru Costin și Mihai Sergiu Radu la o pedeapsă 6 luni închisoare cu suspendarea condiționată a executării pedepsei pe durata unui termen de încercare de 2 ani și 6 luni.