Actualitate
Spitalul de Recuperare din Cluj-Napoca trece în subordinea Ministerului Sănătății
Consilierii județeni clujeni au decis vineri ca Spitalul de Recuperare să treacă în subordinea Miniterului Sănătății.
![](https://monitorulcj.ro/documente/stories//2015/10/30/spital.png)
Noua administrare va permite Spitalului de Recuperare să treacă la statutul de institut de interes național, lucru de altfel dorit de conducerea instituției.
"Spitalul Clinic de Recuperare Cluj-Napoca este o unitate medicală performantă în profilul de recuperare, de interes regional şi naţional, care are ca obiectiv prevenirea sau reducerea la minim a consecinţelor fizice/funcţionale/ psihice/socio-profesionale rezultate din apariţia unei afecţiuni medicale.
Spitalul înregistrează un grad de adresabilitate foarte mare de la un an la altul iar indicatorii de performanţă ai spitalului analizaţi pe o perioadă de 5 ani evidenţiază o activitate susţinută, eficientă, şi de calitate, unitatea sanitară reprezentând o opţiune certă şi constantă pe piaţa naţională a serviciilor medicale", se arată în referatul de aprobabre a proiectului.