Actualitate
PERICOLUL de pe străzile Clujului! Șoferii nu țin cont că au băut și se urcă la volan!
Polițiștii din Cluj detectează în fiecare noapte șoferi amețiți de la alcool!
![](https://monitorulcj.ro/documente/stories//2017/02/08/10alcool.jpg)
Polițiștii de la Secția 4 au depistat azi-noapte, în jurul orei 00:40, un bărbat de 35 de ani, din Cluj-Napoca, conducând sub influența băuturilor alcoolice, autovehiculul pe strada Calea Mănăștur. În urma testării cu aparatul etilotest, a rezultat o concentrație de peste 0,70 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Asta după ce ieri-noapte era depistat un șofer băut la Apahida, cu o alcoolemie în aerul expirat de 0,80mg/l.
Tot atunci, în jurul orei 00:15, polițiştii din Cluj-Napoca au fost sesizaţi că un autovehicul a intrat în poarta unui imobil de pe strada Aurel Suciu. După ce s-au deplasat la fața locului și au stabilit că șoferul, un bărbat, de 43 de ani, din Cluj-Napoca, se afla sub influența alcoolului. În urma testării cu aparatul alcooltest, a rezultat o valoare de peste 1,00 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Celor trei conducători auto li s-au recoltat probe biologice în vederea stabilirii gradului de alcoolemie în sânge și se efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului.