Actualitate
Elevii din clasele primare nu vor mai primi calificative!
Fostul ministru al Educaţiei, Liviu Pop, a declarat, luni, că vrea să depună o iniţiativă legislativă prin care să fie eliminate calificativele în învăţământul primar, iar evaluarea elevilor să se facă după un model european.
![](https://monitorulcj.ro/documente/stories//2018/02/05/pop1.jpg)
„O să depun un proiect de lege prin care vreau să eliminăm calificativele în învăţământul primar. Să nu mai fie calificative pentru elevi, dar asta este părerea mea. Până nu o să discut în interiorul grupului, nu o să pot să spun că depun iniţiativa legislativă. Evaluarea elevilor să se facă aşa cum există astăză în unele ţări ale Uniunii Europene, pe alte criterii. E o discuţie mult mai amplă şi pentru asta trebuie schimbată Legea Educaţiei naţionale”, a declarat Liviu Pop.