Actualitate
Accident grav în Someșeni. 3 mașini implicate
Trei autoturisme au fost implicate într-un accident de circulație produs marți dimineața pe Traian Vuia, pe sensul de mers spre Aeroport.
![](https://monitorulcj.ro/documente/stories//2018/07/24/accident.jpg)
Din cauza accidentului, traficul în zonă se desfășoară cu dificultate, iar coada de mașini se întinde pe câțiva zeci de metri. În urma impactului, una dintre mașini a intrat într-un stâlp de iluminat. La fața locului se află câteva echipaje ale Poliției, precum și reprezentanți ai Inspectoratului pentru Situații de Urgență.
Conform Poliției, un autoturism care tracta o remorcă și care circula spre Aeroport a schimbat banda de circulație fără să se asigure și a dus la producerea acestui accident.
”Șoferul care conducea un autoturism ce tracta o remorcă nu s-a asigurat și a trecut de banda a doua pe prima bandă, iar remorca a fost acroșată de un alt autoturism, care circula regulamentar și care a fost proiectat într-un stâlp. Remorca a rămas blocată între benzi și a fost lovită de o altă mașină care circula pe banda a doua, regulamentar. O tânără de 25 de ani din Deva a fost rănită și dusă la spital pentru îngrijiri”, precizează Poliția Cluj.
Niciunul dintre șoferi nu a consumat băuturi alcoolice.