Actualitate
ATB, Andrew Rayel, Cosmic Gate și Emma Hewitt urcă în line-up-ul celei mai noi scene a festivalului Untold, scena fortune!
Cea mai nouă scenă a festivalului UNTOLD, scena Fortune e un epicentru de forță electronică transcendentală și reunește an de an la Cluj-Napoca, comunitatea internațională de muzică trance, alături de pionierii și formatorii acestui „sound”.
![](https://monitorulcj.ro/documente/stories//2019/05/21/untold.jpg)
Pe lângă nume sonore precum ATB, Andrew Rayel, Cosmic Gate, Christina Novelli, Emma Hewitt sau Giuseppe Ottaviani, conceptul FORTUNE by UNTOLD se axează pe muzica trance însă surprinde cu o îmbinare armonioasă a mai multor subgenuri de muzică electronică precum progressive house, melodic techno, psy sau hardstyle a căror melodicitate au în comun elemente atmosferice de visare si euforie specifice muzicii trance.
Una dintre cele mai apreciate scene din tărâmul festivalului UNTOLD, scena Forest e picnicul muzical al celui mai așteptat eveniment muzical din Europa. E casa muzicienilor și a trupelor live, cu o audiență primitoare, adesea instalându-se jos pe iarbă, ca o mare familie, într-o atmosferă care face aproape insesizabilă diferența dintre scenă și public.
Atitudinea de la Forest evocă spiritul pădurii, fiind susținută de frecvențe indie pop, interferate plăcut de dub și reggae, într-o ascensiune delicată spre nu jazz și câteva acte surpriză. Dintre cele din anul acesta amintim: Akua Naru, Alborosie, Alexandrina, Morcheeba, Sevdaliza, Tanya Stephens & Royal Roots.
Festivalul UNTOLD are loc în perioada 1-4 august, la Cluj-Napoca.