Actualitate
În prag de an nou, o cabană s-a făcut scrum
Două autospeciale pentru stins incendii au fost alertate, în cursul acestei dimineți, în jurul orei 6.00, pentru a lichida flăcările ce au cuprins o cabană, construită pe structură din lemn, în localitatea Călățele.
![](https://monitorulcj.ro/documente/stories//2019/12/31/collage.jpg)
La sosirea pompierilor cabana era cuprinsă în totalitate de flăcări și se pare că aceasta nu era locuită de mai mulți ani. La locul incendiului s-au deplasa și membrii ai Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență din comună.
"Construcția a ars în totalitate, având în vedere materialul lemnos din care era construită care a favorizat propagarea rapidă a arderii, însă pompierii au reușit să limiteze extinderea flăcărilor și la vecinătăți, prin măsurile de protecție asigurate, chiar dacă autospecialele au putut pătrunde doar până la cca 500 m față de cabană", transmite ISU Cluj.
Nu au fost persoane rănite ca urmare a acestui eveniment, iar din cercetările preliminare se pare că focul a ponit de la un scurt circuit la instalația electrică a cabanei.