Actualitate
S-a stins din viață unul dintre primii salvamontiști clujeni
Gebefügi János, unul dintre primii salvamontiști clujeni, a încetat din viață la Budapesta, la vârsta de 78 de ani. Schior de mare clasă, Gebefügi János a fost membru în prima echipă salvamont înființată acum jumătate de secol la Turda.
![](https://monitorulcj.ro/documente/stories//2020/01/14/salvamont.jpg)
”Atunci când, împreună cu Misi Szalma am înființat Salvamontul Cluj la Turda, am decis să ne bazăm și pe schiori, așa că pe prima listă aprobată atunci de primărie, l-am cooptat și pe Gebefügi János, pe care îl știam de la Băișoara, unde familia sa dezvoltase o importantă mișcare de schi. A fost unul dintre cei pe care contam în activitatea de salvamont în Băișoara”, rememorează Gligor Bodea, cel care a înființat și condus echipa Salvamont Cluj.
Angajații și voluntarii Serviciului Public Județean Salvamont-Salvaspeo Cluj transmit sincere condoleanțe familiei îndurerate.