Actualitate
Peste 50% din autobuzele CTP din Cluj-Napoca sunt electrice
Peste 50% din flota totală de autobuze CTP sunt electrice de pe 2 noiembrie.
![Autobuzele CTP poluează mai puțin](https://monitorulcj.ro/documente/stories//2020/10/30/peste-50-din-autobuzele-ctp-din-cluj-napoca-sunt-electrice.jpg)
Emil Boc a anunțat pe rețelele de socializare că prin introducerea a 4 noi linii de transport în comun, Municipiul Cluj-Napoca se va bucura de o flotă de autobuze majoritar electrice.
„4 noi linii de autobuz vor fi puse la dispoziție de luni, 2 noiembrie, în Cluj-Napoca. Noile autobuze vor face legătura între cartiere. Flota de autobuze, troleibuze și tramvaie electice este acum majoritară cu peste 50%.”, a scris primarul pe Twitter.
Primăria Cluj-Napoca are semnate mai multe contracte pentru reînnoirea flotei de autobuze, troleibuze și tramvaie, fiind așteptate constat noi mijloace de transport electrice.