Economie
Topul scumpirilor. Zahărul, untul, cartofii și ouăle s-au scumpit cel mai mult în ultimul an
În topul scumpirilor din ultimul an se află zahărul și untul. Dacă vorbim însă despre scumpirile de la o lună la alta, în aprilie cele mai mari creșteri de prețuri au fost înregistrate la transportul aerian şi energie termică.

Zahărul se află în topul celor mai mari scumpiri înregistrate în ultimul an, cu o creştere a preţului de 58,25% în aprilie 2023 faţă de aprilie 2022, potrivit datelor publicate vineri de Institutul Naţional de Statistică (INS).
Alte alimente care au consemnat creşteri importante de preţ sunt untul (+ 35,16%), cartofii cu o majorare de 34,15%, ouăle cu un plus de 30,71%, laptele (+27,97%) şi pâinea (+17,97%).
În topul mărfurilor nealimentare care au consemnat cele mai mari creşteri de preţ în perioada analizată s-au aflat energia termică, cu 23,81%, alte mărfuri nealimentare, cu 16,18%, şi articolele de igienă şi cosmeticele, cu 14,62%. Combustibilii s-au ieftinit cu 3,92%, iar medicamentele cu 2,95%.
În sectorul serviciilor, cel mai mult s-au scumpit transportul aerian, cu 48,91%, serviciile de apă, canal salubritate - 22,17% şi transportul CFR, cu 21,18%.
Scumpiri în aprilie
De la lună la lună, în aprilie faţă de martie, cele mai importante creşteri ale preţurilor au fost consemnate la transportul aerian 23,15% şi energie termică - 9,06%.
Luna trecută, la produse alimentare s-au scumpit fructele proaspete cu 3,69% şi cartofii cu 2,24%, iar cea mai mare ieftinire a fost consemnată la ulei, cu 2,42%. De asemenea, energia electrică s-a ieftinit cu 2,04%, iar alte servicii cu 0,04%.
Rata anuală a inflaţiei a scăzut la 11,23% în aprilie 2023, de la 14,53% în martie 2023, în condiţiile în care mărfurile alimentare s-au scumpit cu 19,84%, cele nealimentare cu 5,83%, iar serviciile cu 10,64%, potrivit datelor Institutului Naţional de Statistică, date vineri publicităţii.
Citiți monitorulcj.ro și pe Google News
Foto: depositphotos.com
CITEȘTE ȘI: