Educație
Elevii români au obţinut patru medalii la Olimpiada Internaţională de Chimie
Olimpiada Internaţională de Chimie de la Moscova, a adus României, prin olimpicii săi, trei de argint şi una de bronz potrivit Ministerului Educaţiei Naţionale (MEN). În competiţie au fost înscrişi 279 de concurenţi din 77 de ţări.
![](https://monitorulcj.ro/documente/stories//2013/07/24/bacalaureat.jpg)
Medaliile de argint au fost obţinute de Maria Andreea Filip, elevă în clasa a XI-a la Liceul Internaţional de Informatică Bucureşti, care a reuşit pentru a doua oară această performanţă, Adrian Murgoci, elev în clasa a XII-a la Colegiul Naţional "Mihai Viteazul" din Bucureşti, şi Dumitru Călugăru, elev în clasa a X-a de la Colegiul Naţional "Tudor Vladimirescu" din Târgu Jiu.
Medalia de bronz a fost obţinută de Mihai Grigore Prună, clasa a XII-a la Colegiul Naţional "Vasile Lucaciu" din Baia Mare.
La competiţia din acest an, desfăşurată la Moscova, au participat 279 de concurenţi din 77 de ţări.