Electric Castle
Gorillaz, surpriză cu lăutari la Electric Castle
Să-ți vezi artiștii preferați live în concert e o ocazie care merită celebrată, dar să-i asculți fredonându-și cele mai cunoscute versuri pe muzica lăutarilor din țara ta, e cu adevărat un moment unic în viață.
![](https://monitorulcj.ro/documente/stories//2022/07/17/62d3e3a0e9bb9_EC-Photo-Team---Andreea-Popa--2069.jpg)
Cei peste 63.000 de participanți prezenți sâmbătă seară la primul concert susținut de Gorillaz în România l-au savurat din plin. Și a asta nu a fost singura surpriză.
![](https://monitorulcj.ro/storage//94037/DSC_8414.jpg)
Rapperii Bootie Brown și POS, trio-ul hip hop De la Sol și Michelle Ndegwa s-au alăturat artiștilor de-a lungul celor două ore și jumătate petrecute pe scena festivalului.
![](https://monitorulcj.ro/storage//94038/DSC_8391.jpg)
Show-ul s-a încheiat cu un moment care a făcut istorie la Electric Castle: hit-ul „Clint Eastwood”- Best Song of the Year, 2001, interpretat în ritmuri de acordeon și țambal, alături de lăutarii Șaraimanic.
![](https://monitorulcj.ro/storage//94033/EC-Photo-Team_Labis-Bogdan-07531.jpg)
Generații întregi de fani, unite într-o singură voce, au cântat împreună cu Gorillaz până la finalul concertului. A fost o seară plină de emoție, care cu siguranță va rămâne în topul amintirilor personale ale tuturor celor prezenți.
![](https://monitorulcj.ro/storage//94035/EC-Photo-Team---Andreea-Popa--7702.jpg)
Caribou și Disclosure au oferit la rândul lor clipe memorabile pe scena mare, care se pregătește s-o primească în această seară, pe Aurora. Artista norvegiană se întoarce anul acesta la Bonțida, locul de care s-a declarat îndrăgostită în 2021, la prima ei vizită în România. Tot aici vor concerta în ultima seară de festival Irina Rimes, Alternosfera și Subcarpați.
![](https://monitorulcj.ro/storage//94036/EC-Photo-Team---Andreea-Popa--1963.jpg)
Duminică vin la Hangar Stage rockerii de la Mogwai, iar la Booha Stage este așteptat duo-ul electronic Gioli & Assia. Amatorii de povești spectaculoase trebuie să bifeze concertul de la Backyard Stage al lui Mdou Moctar, rockstarul din Niger care, la începutul carierei sale, și-a confecționat singur o chitară pentru a-și împlini visul de a cânta.
Bilete pentru ultima zi mai sunt disponibile site-ul festivalului.
CITEȘTE ȘI: