Politică
Dacă n-ar fi existat Facebook-ul, nu știa nimeni că Viorica Dăncilă a fost la Cluj-Napoca. „Să fie pace pe Pământ, să fie pâine pe masă”
Fostul premier Viorica Dăncilă, proaspăt aleasă președinte al partidului NOI, a organizat mai multe plimbări în orașe precum Brașov, Sibiu sau Cluj, unde a cântat pentru pace, în fruntea unei coloane de aproximativ 50 de persoane îmbrăcate în tricouri mov.
![](https://monitorulcj.ro/documente/stories//2022/07/05/62c4039309b96_danicla-cluj.jpg)
Dăncilă a fost pe 12 iunie la Cluj-Napoca, unde a chemat lumea în stradă „să milităm pentru pace”. Coloana formată din câteva zeci de persoane a cântat: „Să fie pace în lume/ Să fie pace pe Pământ/ Să fie pâine pe masă / Și toți ai casei acasă/ Să vină o blândă lumină și nu rachete-n grădină, doar vești frumoase să vină.”
![](https://monitorulcj.ro/storage//93170/google-news.jpg)
Oamenii au purtat și pancarte pe care scria: „Pacea garantează viitorul omenirii” sau „Copiii lumii doresc pacea”. La „Marșul Păcii” au participat aproximativ 50 de persoane. Viorica Dăncilă a mai organizat astfel de plimbări și la Brașov sau Sibiu.
CITEȘTE ȘI: