Sănătate
Ambulatoriul Spitalului de Boli Infecțioase a fost modernizat. Cum arată clădirea de pe Moților
Consiliul Județean Cluj și Spitalul Clinic de Boli Infecțioase au finalizat lucrările de modernizare a unor cabinete și spații din incinta ambulatoriului situat pe strada Moților nr. 19.
![Ambulatoriul Spitalului de Boli Infecțioase a fost modernizat. Sursă foto Consiliul Județean Cluj](https://monitorulcj.ro/documente/stories//2023/01/19/63c926e5ba62e_boli.jpeg)
Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj: „Continuăm să investim în sănătate. Dorința noastră este aceea de a contribui la îmbunătățirea calității infrastructurii medicale, astfel încât serviciile oferite pacienților să fie la cele mai înalte standarde."
![](https://monitorulcj.ro/storage//103672/spatii-modernizate-Ambulatoriu-Spital-Infectioase.jpeg)
Pentru materializarea acestei investiții, forul administrativ județean a alocat, din bugetul propriu al instituției, 1.117.370 de lei.
![](https://monitorulcj.ro/storage//103673/spatii-modernizate-Ambulatoriu-Spital-Infectioase-14.jpeg)
Principalele operațiuni efectuate au constat în dezafectarea instalațiilor vechi și a finisajelor existente, înlocuirea pardoselilor, refacerea circuitelor electrice și a instalațiilor sanitare, aplicarea unor noi soluții de finisaj, precum și montarea obiectelor sanitare noi.
![](https://monitorulcj.ro/storage//103678/spatii-modernizate-Ambulatoriu-Spital-Infectioase-7.jpeg)
![](https://monitorulcj.ro/storage//103674/spatii-modernizate-Ambulatoriu-Spital-Infectioase-11.jpeg)
„La parterul corpului A au fost modernizate cabinetele de oftalmologie, alergologie, ortopedie pediatrică și sala de recoltare. La etajul 3 al clădirii s-a intervenit asupra unor săli de tratament și a unor spații în care acum își desfășoară activitatea cabinetul de urologie, în cadrul căruia s-a realizat compartimentul de explorări funcționale renale. Nu în ultimul rând, la etajul 4 au fost modernizate cabinetele de ginecologie, balneologie și diabet, fiind, de asemenea, realizat un spațiu pentru sterilizare”, transmite Consiliul Județean Cluj.
![](https://monitorulcj.ro/storage//103677/spatii-modernizate-Ambulatoriu-Spital-Infectioase-8.jpeg)
![](https://monitorulcj.ro/storage//103675/spatii-modernizate-Ambulatoriu-Spital-Infectioase-9.jpeg)
CITEȘTE ȘI: