Sănătate
Spitalul de Boli Infecţioase din Cluj a confirmat infecţia cu coronavirus a bărbatului din Maramureş
Spitalul de Boli Infecţioase Cluj-Napoca a confirmat, vineri, rezultatul pozitiv pentru coronavirus în cazul bărbatului de 45 de ani venit din Maramureş, după ce infecţia fusese confirmată de un laborator din Timişoara.
![](https://monitorulcj.ro/documente/stories//2020/02/29/corona.jpg)
Reprezentanţii Prefecturii Cluj au anunţat, vineri, că în cazul celuilalt pacient, de 22 de ani, internat, de asemenea, la Spitalul de Boli Infecţioase Cluj-Napoca, rezultatul este negativ.
„În urma rezultatelor de laborator efectuate la Spitalul Clinic de Boli Infecţioase din Cluj-Napoca, facem următoarele precizări: în cazul pacientului din Maramureş rezultatul este pozitiv, iar în ceea ce priveşte a doua persoană, din judeţul Cluj, de 22 de ani, rezultatul este negativ”, au spus reprezentanţii Prefecturii Cluj.
Secretarul de stat în Ministerul Sănătăţii Nelu Tătăru a anunţat, vineri, că există două cazuri noi de infecţie cu coronavirus, fiind vorba despre un bărbat de 45 de ani, din Maramureş, şi de o femeie de 38 de ani, din Timişoara.