Sport
GALERIE FOTO. Atmosferă „incendiară” la Derby-ul Clujului. „Șepcile roșii” au dat foc unui steag al rivalilor
CFR Cluj a învins-o pe Universitatea Cluj cu scorul de 2-1 (1-0), duminică seara, pe Cluj Arena, într-un meci din etapa a 15-a a Superligii de fotbal, ultima a turului. Suporterii au făcut „show” în timpul partidei.
![Atmosferă „incendiară” la Derby-ul Clujului/ Foto: Paul Gheorgheci/monitorulcj.ro](https://monitorulcj.ro/documente/stories//2022/10/24/63561c889c9a4_Inked63561be0e3ebc_u-cluj.jpg)
Duminică seara, pe Cluj Arena, s-a disputat ultima întâlnire din această etapa a SuperLigii între rivalele orașului CFR și „U”.
Suporterii ambelor formații au făcut „show” în tribune.
Cei peste 24.000 de spectatori, de toate vârstele, au creat o atmosferă „incendiară” la derby.
![](https://monitorulcj.ro/storage//98974/311583905_5316550371807953_1036368463101120252_n.jpg)
![](https://monitorulcj.ro/storage//98975/312208631_5316545288475128_1421234742857047387_n.jpg)
„Șepcile roșii”, mai mulți, mai vocali, mai ironici, decât „frânari” au încercat să țină pasul.
Startul partidei a fost „incendiar”, cu un display pirotehnic în ambele tabere, după ce suporterii celor două galerii s-au antrenat la mobilizarea dinainte de partidă. Suporterii celor de la „U” Cluj au încins atmosfera cu torțe și fumigene, motiv pentru care fluierul de start a fost întârziat.
![](https://monitorulcj.ro/storage//98976/311420301_5316547425141581_6745039061778744645_n.jpg)
![](https://monitorulcj.ro/storage//98977/311953157_5316546058475051_5629214621951937702_n.jpg)
În semn de ironie, „Șepcile roșii” au dat foc în timpul partidei la unul dintre steagurile celor de la CFR Cluj.
În urma rezultatului de duminică seara din etapa a 15-a a Ligii 1, Universitatea Cluj ocupă locul 15 în Liga 1, cu 14 puncte, în timp ce rivala CFR Cluj se află pe poziția a treia, cu 28 de puncte.
CITEȘTE ȘI: