Ziua de 13 a fost cu ghinion pentru U-BT. Clujenii nu au reușit să se califice în semifinalele EuroCup.

U-BT Cluj-Napoca a pierdut meciul din sferturile de finală dintre U-BT și London Lions.

U-BT Cluj-Napoca a pierdut meciul din sferturile de finală dintre U-BT și London Lions/ Foto: monitorulcj.ro U-BT Cluj-Napoca a pierdut meciul din sferturile de finală dintre U-BT și London Lions/ Foto: monitorulcj.ro

Campioana României la baschet masculin, U BT Cluj-Napoca, a avut șansa de a se califica în semifinalele Eurocup miercuri seara, în fața celor de la London Lions, cea mai bună echipă de baschet din Marea Britanie.

Atmosfera a fost una incendiară pe BT Arena, unde 10.000 de suporteri au fost de față.

U-BT Cluj a avut un start ezitant de partidă, două aruncări consecutive de 3 puncte i-au pus pe oaspeți în avantaj, 2-6.

Chiar dacă U-BT s-a apropiat la un punct de la London Lions, britanicii au mărit diferența, iar primul sfert s-a terminat 18-29 pentru London Lions.

Adam Mokoka a reușit primele puncte din sfertul 2, 20-29.

Minute bune pentru U-Banca Transilvania care s-a apropiat la doar 5 puncte (26-31). Mareks Mejeris a punctat cu două aruncări libere, apoi a venit un coș de două puncte al lui Patrick Richard. Londonezii au înscris prin David Nwaba, aruncare liberă, iar U-BT a rămas la 12 puncte în spate, fără coș reușit de mai bine de două minute.

Finalul primei reprize a fost 37-51 pentru London Lions. În ultimele secunde, Bryce Jones, cel mai bun marcator al gazdelor, cu 14 puncte, a ratat o aruncare de 3 puncte.

DJ Seeley a înscris primele puncte ale sfertului 3, tabela fiind 39-51.
Adam Mokoka a reușit un coș superb de 3 puncte, iar scorul a fost 53-61 pentru London Lions. U-BT a reușit un coș de 3 puncte prin Bryce Jones, iar scorul 58-67. Sfertul cu numărul 3 s-a terminat 60 la 74.

Londonezii au mărit în ultimul sfert diferența de clujeni la 20 de puncte (60-80).

În ciuda șanselor la coș pentru U-BT, meciul cu London Lions s-a terminat 79 la 91 pentru britanici.

Pentru U-BT Cluj-Napoca s-a oprit parcursul în EuroCup.

Cine sunt London Lions, adversarii echipei U-BT din EuroCup. Britanicii au în lot jucători cu experiență în NBA.