Nebunie în Bănie. Universitatea Cluj, învinsă de U Craiova 1948.

În grupa de retrogradare din Superliga, U Craiova 1948 a învins-o cu scorul de 3-2 pe Universitatea Cluj, în etapa a 7-a a competiției.

Universitatea Cluj, victorie în Bănie.  Sursă foto: Facebook/Universitatea Cluj Universitatea Cluj, victorie în Bănie. Sursă foto: Facebook/Universitatea Cluj

Universitatea Cluj este echipa care deschide scorul în minutul 17, după o execuție superbă cu piciorul drept a lui Robert Silaghi. În minutul 31, Vlad Pop încearcă o centrare din corner, dar mingea nu găsește nici un coechipier.

În minutul 25, U Craiova 1948 egalează prin William Baeten, după un șut în forță din afara careului.

Zi de meci. „Studenții” se vor duela cu FC U Craiova 1948.

În a doua repriză, minutul 55, William Baeten înscrie al doilea gol pentru U Craiova 1948, după o execuție superbă cu capul. În minutul 74, „U” Cluj își creează o fază periculoasă, iar Ante Roglujic pasează lui Federico Anselmo care aduce egalarea în Bănie. La nici două minute distanță, Vladislav Blanuta face 3-2 pentru Craiova, jucătorul nimerind plasa cu piciorul stâng.

Universitatea Cluj va mai juca Dinamo București, pe 4 mai, pe Cluj Arena, iar ultimul meci din acest sezon va fi în deplasare la FC Voluntari, pe 11 mai.

Echipele de start

FCU Craiova: Gurău - R. Negru, G. Compagnucci, Lacroix, A. Padula - V. Pop, V. Achim - Y. Bahassa, J. Bauza, W. Baeten - V. Blănuță

Rezerve: M. Enache, M. Mascarenhas, A. Kvakic, R. Lekiatas, D. Albu, A. Dragu, Van Durmen, A. Blidar, S. Sidibe, A. Chițu, J. Ibrahim

Antrenor: Eugen Trică

U Cluj: Gertmonas - D. Oancea, L. Masoero, Thalisson Kelven, Roger - R. Silaghi, G. Simion, K. Doukoure, V. Gheorghe - A. Roguljic, D. Nistor

Rezerve: A. Gorcea, A. Pițian, O. Bic, A. Peteleu, A. Chipciu, M. Anselmo, Ș. Pănoiu, F. Ilie, D. Tescan, D. Popa

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău