Atmosferă incendiară pe BT Arena! U BT Cluj a câștigat al doilea meci în finala Ligii Naționale.

U BT Cluj a câștigat al doilea meci în finala Ligii Naționale în fața CSM Oradea.

Atmosferă incendiară pe BT Arena! U BT Cluj a câștigat al doilea meci în finala Ligii Naționale. Sursă foto: Facebook/ U-BT Cluj Atmosferă incendiară pe BT Arena! U BT Cluj a câștigat al doilea meci în finala Ligii Naționale. Sursă foto: Facebook/ U-BT Cluj

U BT Cluj a câștigat al doilea meci în finala Ligii Naționale în fața CSM Oradea cu 74-69.

Baschetbaliștii clujeni au fost conduși în primele 2 sferturi, dar U BT Cluj a reușit să revină pe final. Atmosfera a fost una incendiară, clujenii reușind să  întoarcă scorul și să câștige meciul cu numărul doi din finala Ligii Naționale.

U-BT Cluj, victorie în primul meci din finala Ligii Naționale. Mihai Silvășan: „Noi am vrut doar o victorie”

În primul sfert, CSM Oradea a reușit să se impună cu 26-22, iar în al doilea sfert, orădenii au condus cu 16-14. În sfertul al treilea, U-BT Cluj a reușit să se impună cu 18-13, clujenii atacând încă din primele minute. În sfertul al patrulea, U-BT Cluj a reușit să aibă 20-14.

În meciul cu numărul doi al finalei Ligii Naționale, U-BT Cluj a avut 25 de coșuri, 8 coșuri de trei puncte, 20 de aruncări libere, dintre care 12 reușite și 60% aruncări libere.

Următorul meci dintre cele două echipe de baschet va avea loc pe 18 mai, la Oradea, de la ora 18:00.