„U” Cluj – Hermannstadt, 3-1. Victorie la primul meci acasă din noul sezon!

„U” Cluj a învins-o pe Hermannstadt, scor 3-1, în etapa a doua a SuperLigii.

„U” Cluj – Hermannstadt, 3-1. Victorie la primul meci acasă din noul sezon! | Foto: FC Universitatea Cluj - Facebook „U” Cluj – Hermannstadt, 3-1. Victorie la primul meci acasă din noul sezon! | Foto: FC Universitatea Cluj - Facebook

A fost spectacol în prima repriză pe Cluj Arena, după ce s-au marcat patru goluri în 40 de minute, scorul pauzei fiind 3-1.

„U” Cluj a deschis scorul prin Vladislav Blănuţă (7), cu o lovitură de cap la centrarea lui Dan Nistor. Clujenii au majorat diferenţa prin Nistor (20), dintr-un penalty acordat după un henţ comis în careu de portughezul Tiago Goncalves la centrarea lui Vadim Raţă. Blănuţă a realizat dubla (37), după ce portarul Cătălin Căbuz a respins şutul lui Ovidiu Bic.

Golul de onoare al sibienilor a fost înscris de Florin Bejan (41), cu o lovitură de cap, după un corner executat de Ronaldo Deaconu.

Echipele de start

U Cluj (4-2-3-1): Gertmonas – Boboc, Masoero, I. Cristea, Chipciu – Ov.Popescu, Bic – Rață, Nistor, Tchassem – Blănuță
Rezerve: Gorcea, Oancea, Ștefan, Mitrea, Simion, Codrea, Moraru, Silaghi, Șfaiț, Suciu, Thiam, Kis
Absenți: –
Antrenor Ioan Ovidiu Sabău

Hermannstadt (4-4-2): Căbuz – Căpușă, V. Găman, Bejan (cpt.), Goncalves – Balaure, Murgia, Biceanu, I.Stoica – R.Deaconu, Neguț
Rezerve: I.Pop, V.Muțiu – P.Iancu, I.Gandila, Oroian, Jipa, Ciubotaru, Luca, Ivanov, Chițu, Markovic
Absent: Selimovic (accidentat)
Antrenor: Marius Măldărășanu

Stadion: Cluj Arena
Arbitru: Horia Mladinovici. Asistenți: Adrian Ghinguleac, Cosmin Vatamanu (toți din București)
Arbitru VAR: Marcel Bîrsan (București). Asistent VAR: George Roman (Timișoara)

VICTORIE pentru „U” Cluj împotriva echipei Poli Iași. De la un meci echilibrat, la gol spectaculos pentru clujeni.