Unirea Slobozia-„U” Cluj, 2-2. Remiză în etapa a 12-a din Superligă.

Universitatea Cluj a disputat, sâmbătă, partida cu Unirea Slobozia, în etapa a 12-a din Superliga, meci încheiat (2-2) cu o remiză.

Unirea Slobozia-„U” Cluj, 2-2|Foto: FC Universitatea Cluj-Facebook Unirea Slobozia-„U” Cluj, 2-2|Foto: FC Universitatea Cluj-Facebook

Meci dificil pentru liderul campionatului „U” Cluj, care vine după înfrângerea suferită în fața celor de la Poli Iași (1-0).

Ce așteptări are Ovidiu Sabău de la meciul cu Unirea Slobozia: „Depinde de noi dacă vrem să continuăm”

Primul gol al partidei a venit în min 16, în urma unei gafe a lui Chipciu, astfel că Jordan Gele a deschis scorul în favoarea echipei adverse.

Câteva minute mai târziu, „U” Cluj nu a reușit să-și apere poarta de lovitura liberă executată de Toma (min.22).

La pauză, echipa lui Mihalcea a intrat la vestiare în avantaj.

Clujenii au reușit să înscrie primul gol în repriza secundă, în urma loviturii de cap executate de Miranyan (min. 52) din interiorul careului.

Un minut mai târziu, Vlăsceanu (min. 53) dă lovitura cu al treilea balon trimis în poarta „studenților”, însă în urma consultării VAR golul este anulat din cauza poziției neregulamentare (offside).

Boboc înscrie cel de-al doilea gol (min. 63) pentru „U” Cluj, din pasa lui Blănuță, și restabilește egalitatea în teren.

Meciul s-a încheiat cu scorul 2-2, iar clujenii nu au reușit să se impună, fiind al treilea meci problematic pentru „studenți”. FC Universitatea conduce clasamentul cu 23 de puncte.

Echipele de start
Unirea Slobozia: D. Rusu – Medina, Antoche, Pospelov, A. Toma – Pacionel, Coadă – Aganovic, Afalna, Vlăsceanu – Gele
Rezerve: Krell, Obrian, Dorobanțu, Șerbănică, Lemnaru, Perianu, Purece, Camara, F. Ilie
Antrenor: Adrian Mihalcea
U” Cluj: Gertmonas – Boboc, Masoero, I. Cristea, Chipciu – Ov. Popescu, Bic – Silaghi, Nistor, Berto – Thiam
Rezerve: Gorcea, Mitrea, Oancea, Van der Werff, Briz, Codrea, Simion, Oaidă, Rață, Bota, Miranyan, Blănuță
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău