Sport
Revine în fotbal? Iuliu Mureșan a anunțat în ce condiții se va întoarce în calitatea de președinte
Iuliu Mureșan (72 de ani), președinte la CFR Cluj până la finalul lunii iulie, a abordat subiectul revenirii în fotbal după plecarea din Gruia.
Iuliu Mureșan a vorbit despre revenirea în fotbal / Foto: Mădălina IVAN, monitorulcj.ro
În urmă cu o lună, Iuliu Mureșan a demisionat din conducerea CFR-ului, club care se confruntă cu mari probleme financiare în acest sezon și care a intrat, între timp, în insolvență.
Mureșan nu a mai suportat situația și și-a înaintat demisia, acceptată imediat de către patronul echipei, Neluțu Varga. În urma plecării sale, atribuțiile sale au fost preluate de Marian Copilu, Ricardo Cadu și Ciprian Deac.
Chiar dacă acum nu mai activează în fotbal, fostul oficial din Gruia spune că nu și-a încheiat cariera, ba chiar ar fi dispus să se întoarcă în fenomen și a anunțat în ce condiții s-ar putea produce acest lucru.
„Acum sunt într-o pauză, dar, sincer să fiu, parcă nu aș mai pleca din Cluj. Atunci, ar fi greu să mai lucrez. Nu aș putea să lucrez decât la CFR și Universitatea Cluj. La 'U' Cluj nu cred că se pune problema, pentru că ne-am duelat atâția ani și nu cred că sunt dorit acolo.
La CFR am plecat prin demisie și nu știu dacă ar fi posibil. Sigur, eu aș putea să mai lucrez și încă am energia necesară. Nu mai vorbesc despre experiență, pentru că este clar că am acumulat acest lucru în atâția ani de fotbal
Mie nu-mi place să bag bățul prin gard. Am plecat eu, prin demisie, nu pentru că mi-a spus cineva să plec. A fost alegerea mea. Am zis că este mai bine să vină altcineva, să aducă un plus. Vorbesc financiar, pentru că sportiv mi-am făcut treaba. Am venit la club într-un moment foarte greu și am reușit să prindem locul 3 prin deciziile care s-au luat.
O mare realizare, din punct de vedere sportiv. Când am plecat eu era greu, dar nu la fel de dificil ca în momentul în care am revenit. Lucrurile se pot redresa, asta e important.
Domnul Varga reacționează tot timpul la cald. Acum o săptămână m-a sunat și am vorbit despre niște lucruri. Mi-a precizat că nu s-a referit la mine în interviurile pe care le-a dat. Eu știam acest lucru.
Mi-a spus la telefon că nu are ceva cu mine. Am avut o discuție amiabilă. Nu suntem dușmani, nu suntem certați. Am încetat relația profesională, dar ar putea fi reluată oricând”, a spus Iuliu Mureșan, potrivit Digi Sport.
Iuliu Mureșan revenise la CFR Cluj în luna octombrie a anului trecut, atunci când echipa se afla tot într-un moment dificil. El a fost cel care a insistat pentru aducerea lui Daniel Pancu. Sub comanda sa, ardelenii au încheiat pe locul 3 în ediția precedentă.
Citiți monitorulcj.ro și pe Google News
CITEȘTE ȘI:
