Două medalii la scrabble

<p />Trei sportivi ai secţiei de scrabble a CS Universitatea au participat recent la German Open la scrabble în limba engleză, turneu cotat ABSP (Association of British Scrabble Players).

La competiţia care s-a desfăşurat la Mannheim au fost prezenţi 30 de jucători din nouă ţări, împărţiţi în două categorii (A şi B), în funcţie de rating. După cele 22 de runde ale turneului, sportivii clujeni au ocupat două locuri pe podium. Cel mai bun rezultat l-a obţinut Mihai Pantiş, care a ocupat locul 3 în clasamentul general (categoriile A şi B), în timp ce Ovidiu Tamaş s-a clasat pe locul 2 la categoria B. De asemenea, Cătălin Caba a ocupat locul 10 la categoria B. Acest turneu face parte din pregătirea în vederea calificărilor la Campionatul Mondial de Scrabble Anglofon 2011.