Sport
400 de persoane au participat în weekend la Maraton Gilău
În acest weekend a avut loc prima ediţie a Maraton Gilău. Evenimentul a fost găzduit de Castelul de la Gilău, de unde s-a dat startul competiţiei, start la care s-au aliniat 400 de participanţi, cu mic cu mare, deoarece au existat mai multe categorii de vârstă şi mai multe trasee, pe gustul, pregătirea şi vârsta fiecăruia.
![Maraton Gilău](https://monitorulcj.ro/documente/stories//2013/09/24/maraton.jpg)
La final au fost premiaţi atât câştigătorii fiecărei categorii, cât şi câştigătorii sportivi legitimaţi la Federaţia Română de Ciclism.
Câştigătorul absolut al maratonului a fost maghiarul Marton Blazso,care a terminat cursa de 70 de km în 03:32:04, urmat de Madaras Attila
pe locul doi cu timpul de 03:45:35 şi Dobai Robert pe locul 3 cu 03:46:42. Câştigătorul Campionatelor Naţionale la categoria Elite a fost Kelemen Arpad, urmat de Elisei Miron şi Oprea Tudor pe locul 3. La categoria U23 podiumul a fost alcătuit din Sdraila Ionuţ Adrian pe
locul 1, Popovici Georgian pe 2 şi Oprea Lucian Marius pe locul 3.
Titlul de Campioană Naţională la categoria Feminin a fost obţinut de Piringer Beata. La Juniori Masculin licenţiaţi locul 1 a fost ocupat de Dima Emil urmat pe 2 de Andrei Barbu Nicola iar la Amatori Juniori, Crişan Dan Mircea a obţinut locul 1, urmat de Seliceanu Marcel şi de Damian Călin. La Junioare Feminin licenţiate locul 1 a fost obţinut de Gyurka Zsuzsu iar locul 2 de Lazăr Alexandra-Iuliana. Dezso Melinda s-a clasat pe locul 1 la Amatori Feminin 19-29 urmată de Dirlea Ioana Alexandra şi de Hilbert Suzanne.