Colegiul Național Pedagogic „Gheorghe Lazăr” din Cluj-Napoca își marchează din nou prezența în elita educațională a țării, prin calificarea unui număr impresionant de elevi la etapa națională a olimpiadelor școlare din acest an.
Consiliul Județean Cluj va aloca 300.000 de lei pentru premierea elevilor olimpici și profesorilor îndrumători, pentru rezultatele obținute în anul școlar 2022-2023.
Clujul găzduiește Olimpiadele Naționale de limbi moderne și reunește peste 1200 de olimpici români. Emil Boc a adresat un mesaj de bun venit elevilor și profesorilor însoțitori și i-a îndemnat pe tineri să apere valorile europene și pacea asigurată de sistemul democratic.