Să facem o scurtă recapitulare asupra a ceea ce s-a întâmplat în jurul nostru, în România, în primele aproape șapte luni ale anului 2023. Fără o ordine anume.
Mulți manageri de resurse umane participă la (prea) multe dezbateri pe tema deficitului de angajați din România, o problemă care frământă atât mediul privat cât și, mai nou, cel public.
Piața forțelor și relațiilor de muncă nu mai este cea din 2019, toți au căzut de acord asupra acestui lucru, angajatori, angajați, autorități, specialiști în resurse umane, etc. Marea demisioneală și marile migrații de la est la vest, digitalizarea, munca de la distanță, de acasă, de 4 ore, precum și altele asemenea, au făcut din angajat REGE.
Zoomer sau milenial, uită-te pe fluturașul de salariu la suma pe care o plătești pentru contribuția la sănătate. Apoi însoțește-ți mama la un consult de specialitate sau la o investigație paraclinică sau la farmacie pentru un medicament banal.