Actualitate
Metoda ingenioasă prin care un șofer golea rezervoarele TIR-urilor. Bărbatul a fost prins de polițiștii din Cluj și reținut. GALERIE FOTO/VIDEO
La data de 1 martie, polițiștii clujeni au reținut, pentru 24 de ore, un bărbat în vârstă de 46 ani, din județul Bihor, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de furt calificat în formă continuată.
![sursă foto IPJ Cluj](https://monitorulcj.ro/documente/stories//2023/03/02/64006b7e45b6d_politie.jpeg)
„Cercetările au fost demarate în cursul lunii ianuarie, după ce reprezentanții unei societăți comerciale au sesizat polițiștii despre faptul că, din cisternele unor camioane, aflate în proprietate, s-ar sustrage produse petroliere. Astfel, la data de 1 martie, în baza activităților investigativ-operative, polițiștii l-au depistat în flagrant pe bărbatul de 46 de ani, în cadrul unei acțiuni organizate, în timp ce se afla într-o parcare din proximitatea drumului DN1C, unde sustrăgea carburanți dintr-o cisternă aparținând societății comerciale de transport în care acesta își desfășoară activitatea”, transmite IPJ Cluj.
![](https://monitorulcj.ro/storage//105798/foto-2-S7.jpeg)
La fața locului, polițiștii au identificat și ridicat o cantitate de 875 de litri de produs petrolier, în valoare de aproximativ 6.500 de lei, pe care bărbatul intenționa să o sustragă, fiind depozitată în recipientele din interiorul unei autoutilitare.
![](https://monitorulcj.ro/storage//105799/foto-1-S7.jpeg)
„În baza probatoriului administrat, pe numele acestuia a fost emisă ordonanță de reținere pentru 24 de ore. Activitățile de cercetare sunt continuate pentru săvârșirea infracțiunii de furt calificat, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Cluj-Napoca”, mai spun oamenii legii.
Citiți monitorulcj.ro și pe Google News
![](https://monitorulcj.ro/storage//105802/foto-3-S7.jpeg)
![](https://monitorulcj.ro/storage//105800/foto-5-S7.jpeg)
CITEȘTE ȘI: