Actualitate
L-ați simțit? Clujul, zguduit de un cutremur. FOTO
Un cutremur cu magnitudinea de 4,7 Ml pe scara Richter s-a produs în zona Banatului, în vestul țării, acesta fiind resimțit în mai multe localității din regiune, inclusiv Cluj-Napoca, Arad, Oradea, Deva și chiar până în Baia Mare.
![Un cutremur cu magnitudinea de 4.7 Ml pe scara Richter s-a produs în vestul țării. Foto: Pexels](https://monitorulcj.ro/documente/stories//2024/08/11/66b7e2a83b67d_cutremur.jpg)
„În ziua de 10.08.2024, la ora 23:46 (ora României) s-a produs în zona Banat un cutremur cu magnitudinea de 4.7 Ml pe scara Richter, la adâncimea de 5 km și cu intensitatea în zona epicentrală de V grade pe scara Mercalli”, arată un mesaj al Institutului Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului.
![](https://monitorulcj.ro/storage//129336/seism.jpg)
Zona este mai puțin familiarizată cu mișcările seismice ale Pământului. Mai mulți utilizatori de Facebook au reacționat la mesajul INFP, spunând că seismul a fost resimțit în Arad, Oradea, Deva, Cluj-Napoca dar și alte localități.
Citiți monitorulcj.ro și pe Google News
CITEȘTE ȘI: