Actualitate
900 de petarde, depistate de jandarmii clujeni
În urma unei acţiuni desfăşurată, ieri, în municipiul Cluj-Napoca, jandarmii din cadrul Grupării de Jandarmi Mobile Cluj-Napoca au identificat un bărbat în vârstă de 16 de ani, care comercializa stradal articole pirotehnice în Piaţa Mihai Viteazul, fără a avea autorizaţie în acest sens.
![](https://monitorulcj.ro/documente/stories//2013/12/14/petarde.jpg)
Cel în cauză se face vinovat de comiterea infracţiunii de efectuarea de operaţiuni cu articole pirotehnice fără drept, faptă prevăzută de art. 37, alin (3) din legea 126/1995. Bunurile interzise constă în 15 cutii a câte 60 bucăţi petarde, anunță Gruparea de Jandarmi Mobilă Cluj-Napoca.
Actele premergătoare au fost înaintate Parchetului de pe lângă Judecătoria Cluj-Napoca.