Actualitate
Acțiune eroică! Pompierii din Dej au salvat o turmă de oi căzută într-o groapă cu smoală
Pompierii dejeni au salvat o turmă de oi care au căzut într-o groapă plină cu rășină bituminoasă, pe un teren privat din Dej.
![](https://monitorulcj.ro/documente/stories//2014/06/20/oi.jpg)
Joi, în jurul orei 17.00, pompierii din Dej au fost solicitați să intervină pe un teren privat de pe strada Vâlcele, unde o turmă de oi a căzut într-o groapă plină cu rășină bituminoasă. Pompierii s-au deplasat la fața locului cu o autospecială de descarcerare. Ca o primă măsura, aceștia au încercat să le scoată capetele deasupra stratului de smoală pentru a putea respira. După aceea, au început salvarea efectivă a oilor, care se scufundau din ce în ce mai mult.
Operațiunea de salvare a fost extrem de dificilă, deoarece smoala topită de soare se lipea de încălțămintea pompierilor, care aveau practic mișcările limitate, informează dejeanul.ro.
După o intervenție de aproximativ 3 ore, toate cele 9 oi au fost salvate. Proprietarul și-a dus oile acasă cu o căruță, dar a declarat că le va sacrifica, deoarece stratul de bitum de pe blana nu va mai putea fi îndepărtat.