Actualitate
ISU Cluj: Bilanţul intervenţiilor - 300 de apeluri şi 96 de situaţii de urgenţă
Furtuna de duminică a afectat, în judeţul Cluj, 44 de localităţi, reprezentând puţin peste jumătate din numărul total al acestora, majoritatea problemelor constând în acoperişuri stricate, copaci căzuţi şi câteva drumuri din zona de munte blocate.
![sursa foto info trafic cluj](https://monitorulcj.ro/documente/stories//2017/09/18/masina.jpg)
Potrivit purtătorului de cuvânt al ISU Cluj, Ciprian Cornea, la dispeceratul inspectoratului au fost înregistrate 300 de apeluri şi s-a intervenit în 96 de situaţii de urgenţă generate de fenomenele meteo periculoase.
"Acoperişurile distruse reprezintă cea mai mare pondere. Au fost şi drumuri blocate, în zona Valea Drăganului-Lunca Vişagului şi la Măguri Răcătău. Jandarmii au coborât cu mai multe persoane, pe jos, până la baraj, după care vor fi transportaţi până la Cluj-Napoca", a afirmat luni dimineaţă Ciprian Cornea, referindu-se la bilanţul activităţilor generate de furtuna de duminică.
Potrivit reprezentantului ISU Cluj, toate problemele care au survenit în municipiul Cluj-Napoca au fost remediate.
Conform informaţiilor furnizate de primarul Emil Boc, în municipiu au fost doborâţi 20 de copaci, au fost avariate 6 maşini, au fost distruse 2 schele şi au căzut cinci acoperişuri. De asemenea, în trei dintre cartiere a fost, pentru scurtă vreme, întrerupt curentul electric.
De asemenea, o persoană a cerut duminică seară ajutorul ISU Cluj pentru a fi transportată la o unitate spitalicească din cauza unei luxaţii la picior. "A fost o persoană care a cerut ajutor, de la Lunca Vişagului, avea luxaţie, a fost transportată la Aleşd, pentru că drumul dinspre Huedin-Valea Drăganului-Lunca Vişagului a fost impracticabil", a spus Cornea.
După furtuna de duminică, a fost afectat şi acoperişul Spitalului din Huedin, dar situaţia a fost remediată în orele imediat următoare, astfel că luni dimineaţa această problemă nu mai reprezenta o situaţie de urgenţă
De asemenea, în municipiul Gherla furtuna a afectat acoperişurile unor şcoli şi blocuri, situaţia fiind remediată de pompierii din cadrul primăriei şi de reprezentaţii Serviciului voluntar din oraş.