Actualitate
Scandal pentru o stație de autobuz. Ce spun reprezentanții CTP?
Clujenii care lucrează în clădirea de birouri „The Office” cer reprezentanților CTP să mute stația „Someșul”., fiindcă blochează ieșirea din parcare.
![](https://monitorulcj.ro/documente/stories//2018/11/14/office.jpeg)
Câțiva clujeni au trimis nenumărate cereri la Compania de Transport Public din Cluj-Napoca, cu privire la stația „Someș”, deoarece blochează ieșirea din parcarea clădirii de birouri The Office. Fiindcă reprezentanții CTP nu au răspuns, unul dintre clujenii în cauză a făcut un apel către administrația locală.
„Domnule Emil Boc, în numele celor câteva mii de oameni care lucrează în clădirea The Office Cluj-Napoca, va rog să implementați câteva schimbări legate de poziția stației de autobuz/semafor deoarece blochează ieșirea din parcare. Zilnic se stă la coadă, în unele zile chiar și 20-30 de minute, deoarece mașinile nu pot ieși, fiind blocate de autobuze care stau la semafor sau în stație. Sunt perioade când timp de 10 minute nu iese nicio mașină, deoarece sunt 3-4 autobuze în stație. Știu că transportul în comun este important și trebuie încurajat, însă aici vorbim de o problemă generată de poziția stației. Cred că locuim într-un oraș unde putem să mutăm o stație și nu e necesar să mutăm o clădire”, a scris Alex Ursa, un clujean, pe pagina de Facebook a primarului orașului.
Reprezentanții CTP spun că mutarea stațiilor nu ține de competența lor.
„Această problemă ține de Comisia de Circulație din cadrul Primăriei Cluj-Napoca. CTP-ul nu poate face stația unde vrea el. Pentru asta este comisia la nivel de oraș și ei decid dacă se mută sau nu. Unde să o mutăm? Cu cei de la Primărie s-au stabilit soluțiile de intrare, de ieșire de la această clădire”, a spus Liviu Neag, directorul CTP Cluj.
Tânărul clujean a făcut o sesizare și către Primăria Cluj-Napoca, iar două zile mai târziu a venit răspunsul sec și mai mult decât nesatisfăcător.
„Sesizarea dumneavoastră cu numărul 524xxxx/ 05.11.2018 a fost închisă având rezoluția: Parțial - Stația de transport în comun se va reloca astfel cum este prevazut în proiectul de modernizare a bulevardului”, s-a scris în răspuns.