Administrație
Protestul profesorilor s-a mutat în fața Primăriei Cluj, unde premierul Nicolae Ciucă e așteptat să sosească pentru semnarea contractului la metrou
Protestul sindicaliștilor din învățământ s-a mutat în fața Primăriei Cluj-Napoca, acolo unde premierul Nicolae Ciucă e așteptat să sosească din moment în moment pentru semnarea contractului la metrou. Zona e împânzită de jandarmi.
![Protestul profesorilor s-a mutat la primărie. Foto monitorulcj.ro](https://monitorulcj.ro/documente/stories//2023/05/25/646f4f62f2431_profesoriprimarie.jpg)
Sunt sute de participanți la mitingul profesorilor de la Cluj, în cea de a patra zi a grevei generale. Sindicaliștii au blocat traficul în centrul orașului.
![](https://monitorulcj.ro/storage//110537/348356738_1653303561758612_6823130287721030165_n.jpg)
La Cluj-Napoca, sute de profesori au protestat în stradă, în fața Prefecturii: „Vă rugăm să respectați munca celor devotați”.
![](https://monitorulcj.ro/storage//110538/348356610_779723163788917_7216613941243130986_n.jpg)
Mesaje de pe pancartele profesorilor: „Nu vrem pensii speciale, vrem salarii normale!”, „Mereu sacrificați, niciodată respectați”, „Facturile nu se plătesc cu vocație”, „Empatie noi primim, dar salari ne dorim”, „2% nu ajută”, „Salvați educația, susțineți educația”.
![](https://monitorulcj.ro/storage//110539/348356432_661085509172072_4372621502991893942_n.jpg)
Acum, protestul s-a mutat în fața Primăriei Cluj-Napoca. Premierul Nicolae Ciucă va ajunge aici în jurul orei 15.30 pentru semnarea contractului la metrou, alături de primarul Emil Boc.
![](https://monitorulcj.ro/storage//110540/348356240_2681923878621488_925288204188924405_n.jpg)
CITEȘTE ȘI: