Politică
Traian Băsescu vine sâmbătă la Cluj
Fostul președinte al României Traian Băsescu lansează sâmbătă, 23 aprilie, candidații din județul Cluj la alegerile locale.
![](https://monitorulcj.ro/documente/stories//2016/04/18/base.jpg)
Traian Băsescu urmează să lanseze sâmbătă, la Cluj, candidații intrați în cursa pentru alegerile locale, unii dintre aceștia anunțați deja. Mișcarea Populară Cluj și-a prezentat primii candidați pentru funcțiile de primar ai localităților Dej, Huedin, Gherla și Cluj-Napoca în prezența lui Traian Băsescu, în urmă cu două luni.
Fostul președinte al României a declarat atunci că în lupta pentru Primăria Cluj-Napoca, unde Mișcarea Populară îl are candidat pe deputatul Adrian Gurzău, reprezentanții acestei formațiuni politice vor trebui să fie convingători.
De asemenea, tot atunci fostul președinte al României Traian Băsescu a declarat că știe că Emil Boc va fi un contracandidat fair-play.
„Știu că Emil Boc va fi un contracandidat fair-play, așa cum îl știu eu, cinstit, onest. La Cluj, Mișcarea Populară va trebui să convingă”, a spus fostul președinte.
Vă reamintim, în urmă cu două săptămâni Partidul Mișcarea Populară și-a îngroșat rândurile, cu membri ai UNPR. Mai exact, 22 de organizații județene au anunțat că trec la PMP. Cluj-Napoca. Acestea arau formate pe vechea structură a PPDD. Filialele au ajuns în UNPR Cluj odată cu fuziunea dintre UNPR și partidul lui Dan Diaconescu.