Sănătate
Premieră națională, la SCJU Cluj! Pacient de 73 de ani cu o tumoare malignă la rinichi, salvat printr-o intervenție minim invazivă
O premieră medicală la nivel național a avut loc la Spitalul Clinic Județean Cluj. O nouă procedură minim invazivă a salvat viața unui pacient de 73 de ani cu o formațiune tumorală malignă la singurul rinichi pe care îl are.
![O nouă intervenție minim invazivă, în premieră la Spitalul Județean de Urgență / Foto: SCJU Cluj-Napoca](https://monitorulcj.ro/documente/stories//2023/05/04/6453ad5b18310_minim-invaziv.jpeg)
O nouă intervenție minim invazivă a avut loc, în premieră națională, în Laboratorul de Radiologie al Spitalului Clinic Județean de Urgență Cluj.
![](https://monitorulcj.ro/storage//109246/permiera.jpeg)
„O echipă pluridisciplinară formată din specialiști în radiologie intervențională, urologi, nefrologi și de terapie intensivă au dat o nouă șansă la viață pacientului G.V., un bărbat de 73 ani, confirmat bioptic cu o formațiune tumorală malignă la singurul rinichi pe care îl are”, transmite Spitalul Județean Cluj.
Echipa coordonată de Dr. Dan Duma, medic specializat în radiologie intervențională, a reușit tratarea minim invazivă a leziunii tumorale utilizând crioablația sub ghidaj CT, procedură care se aplică în străinătate de mai multă vreme, în țara noastră aflându-se la început de drum. „Această manoperă medicală a constat în introducerea unui cateter tranacutanat, conectat la o sursă de frig asigurată de aparatul de crioablație (o sferă de gheață obținută prin expunerea azotului în apă), în scopul înghețării țesutului tumoral”, transmit reprezentanții spitalului.
![](https://monitorulcj.ro/storage//109247/procedura.jpeg)
Pacientul risca să facă insuficiență renală cronică
Toată intervenția a durat mai puțin de o oră. Evoluția postoperatorie a pacientului a fost foarte bună, acesta fiind externat a doua zi. În lipsa acestei soluții terapeutice pacientul risca să intre în insuficiență renală cronică și să facă dializă pentru tot restul vieții, în condițiile în care o intervenție chirurgică clasică ar fi fost mult mai greu de realizat.
„Această intervenție a fost prima care a utilizat aparatul performant de crioablație, intrat recent în dotarea SCJU Cluj, singurul aparat de acest tip aflat în dotarea unui spital public din România. Prin utilizarea aparatului se oferă o alternativă viabilă intervenției chirurgicale, cu risc scăzut de recidivă în cazul formațiunilor tumorale, având avantajul unei recuperări rapide a pacientului și costuri reduse de spitalizare”, declară managerul SCJU Cluj, prof.dr. Claudia Gherman, medic chirurg cu triplă specializare.
![](https://monitorulcj.ro/storage//109248/procedura-minim%3Dinvaziva.jpeg)
Citiți monitorulcj.ro și pe Google News
CITEȘTE ȘI: