Sănătate
Misterul unei boli infecțioase. Cazurile s-au dublat într-un an
O boală extrem de contagioasă, considerată aproape eradicată în urmă cu doar câțiva ani, își face din nou simțită prezența. Numărul țărilor care se confruntă cu epidemii severe s-a triplat, ridicând semne de alarmă pentru specialiștii din domeniul sănătății.

Experții OMS avertizează că scăderea vaccinării și pandemia ar putea fi factori cheie care contribuie la această tendință îngrijorătoare. Lipsa imunizării creează o breșă perfectă pentru ca virusul să se răspândească, punând în pericol milioane de vieți.
Marea Britanie, declarată liberă de rujeolă în 2017, a pierdut acest statut în 2019 din cauza creșterii numărului de cazuri. După o perioadă de redresare în pandemie, țara se confruntă acum cu o urgență de sănătate publică, cu aproape 900 de cazuri înregistrate în acest an, o creștere semnificativă față de 2023, relatează Sky News.
Medicii avertizează că focarul, care a început în West Midlands anul trecut, s-a răspândit acum în toate regiunile țării.
Vaccinarea - arma crucială împotriva rujeolei
În lume, anul trecut au fost 321.582 de cazuri, o creștere de 88% față de anul precedent, când s-au înregistrat 171.153 de cazuri.
CITEȘTE ȘI:
Deputatul Achimaș-Cadariu: „Volumul de pacienți în zona de cancer s-ar putea cel puțin dubla”
Numărul total de cazuri pentru 2024 pare să fie cel puțin egal cu cel de anul trecut, potrivit Organizației Mondiale a Sănătății (OMS).
Deși simptomele bolii sunt relativ usor de identificat (febră mare, ochi roșii, tuse și o erupție cutanată), ea poate avea consecințe grave, mai ales pentru copiii mici. Vaccinarea rămâne cea mai eficientă metodă de prevenire a bolii, protejând indivizii și contribuind la eradicarea bolii la nivel global.
Țările se luptă cu epidemii de rujeolă. Vaccinarea rămâne soluția
Numărul țărilor care suferă de epidemii mari de rujeolă - definite ca 20 de cazuri la un milion de persoane în mod continuu pe o perioadă de 12 luni - s-a triplat de la 17 la 51.
Majoritatea cazurilor de rujeolă au fost înregistrate în țările cu venituri mici și medii-jos. Cele mai multe au fost în Azerbaidjan, Kârgâzstan și Yemen.
Citiți monitorulcj.ro și pe Google News
CITEȘTE ȘI: