Sport
David Popovici, medaliat cu AUR la 200 m liber, la Memorialul „Marek Petrusewicz” din Polonia
Înotătorul român David Popovici a câştigat medalia de aur în proba de 200 m liber, vineri, la prima reuniune a Memorialului „Marek Petrusewicz” de la Wroclaw (Polonia).
![Înotătorul David Popovici/ Foto: David Popovici - Facebook](https://monitorulcj.ro/documente/stories//2023/10/27/653b91fd2586e_64c25c043c974_64c0fd6b7eb04_david-popovici.jpg)
Popovici a fost cronometrat cu timpul de 1 min 44 sec 08/100.
Elevul antrenorului Adrian Rădulescu s-a calificat şi în finala de la 50 de metri liber, cu al cincilea timp, 21 sec 93/100. Finala va avea loc vineri seara.
Sâmbătă, David Popovici va mai concura la 100 m liber şi la 50 m fluture.
Sportivul legitimat la CS Dinamo a plecat joi în Polonia pentru a participa la competiţia în bazin de 25 de metri, o nouă etapă a pregătirii pentru Campionatele Europene în bazin scurt de la Otopeni, din perioada 5-10 decembrie.
Citiți monitorulcj.ro și pe Google News
CITEȘTE ȘI: