Milan și Benfica, în sferturi

<p />AC Milan s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal, chiar dacă a fost învinsă cu scorul de 3-0 (3-0), marţi seara, de Arsenal Londra, pe Emirates stadium, în manşa a doua a optimilor.

„Tunarii” au făcut o primă repriză de excepţie, dar nu au reuşit să întoarcă scorul drastic din tur, când au pierdut cu 0-4. Laurent Koscielny (7), Tomas Rosicky (26) şi Robin van Persie (43 - penalty) au marcat pentru Arsenal. Benfica Lisabona, fosta adversară a Oţelului Galaţi, s-a calificat marţi seara în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins formaţia Zenit St. Petersburg cu 2-0, într-un joc disputat pe „Estadio da Luz“, în manşa a doua a optimilor. În tur rușii câștigaseră cu 3-2.