Metalul Buzău-„U” Cluj (1-0). „Studenții” ratează calificarea în grupele Cupei României.

„U” Cluj a disputat, joi, în deplasare, meciul din play-off-ul Cupei României cu Metalul Buzău, încheiat cu scorul 1-0 în favoarea buzoienilor.

Metalul Buzău-„U” Cluj, în play-off-ul Cupei României|Foto: FC Universitatea Cluj Metalul Buzău-„U” Cluj, în play-off-ul Cupei României|Foto: FC Universitatea Cluj

FC Universitatea Cluj, liderul Superligii de fotbal, i-a înfruntat, joi, pe cei de la Metalul Buzău în play-off-ul Cupei României

Meci ofensiv pentru „U” Cluj, disputat pe terenul echipei buzoiene, cu o ocazie bună de gol (min. 15), din șutul lui Tchassem, însă balonul a trecut puțin pe lângă poartă. Câteva minute mai târziu, gazdele au ratat o șansă de gol, iar tatonările reciproce au continuat pe parcursul primei reprize.

Prima repriză s-a încheiat la egalitate, iar „studenții” au mers la vestiare fără să fi reușit deschiderea scorului.

În repriza secundă, în urma unei greșeli din apărarea clujenilor, buzoienii au profitat de ocazie, iar Constantinescu a deschis scorul (min. 62) în favoarea echipei gazde.

FC Universitatea Cluj a încercat să echilibreze jocul (min. 71), prin șutul lui Șfaiț, însă balonul a trecut de poarta adversă.

În minutele de prelungiri, „U” Cluj a fost aproape de a înscrie, prin șutul lui Mitrea, însă partida s-a încheiat cu scorul 1-0 în favoarea echipei gazdă, iar „studenții” au ratat astfel calificarea în grupele Cupei României.

Metalul Buzău: Micle - Olaru, Manea, Radu, Panaite - Opaiț, Tudorică, Borțoneanu, Manea - Moldovan, Robu.
Rezerve: Dinu, Rusu, Perju, Daniel, Constantinescu, Petra, Lazăr, Stan, Croitoru
Antrenor: Valentin Stan

„U” Cluj: Gorcea - Oancea, Van der Werff, Mitrea, Lasure - Codrea, Simion, Tchassem, Moraru - Silaghi, Berto
Rezerve: Moldovan, Andrei, Rață, Boboc, Șfaiț, Bota, Blănuță
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Ovidiu Sabău, despre debutul în Cupa României: „Va fi un meci în care trebuie să ne adaptăm”