Vadim Rață de la „U” Cluj a înscris pentru naționala Republicii Moldova

Mijlocaşul Vadim Raţă, de la Universitatea Cluj, liderul la zi al Superligii, a marcat golul prin care naţionala de fotbal a Republicii Moldova a învins San Marino cu scorul de 1-0, marţi, la într-un meci amical desfăşurat la Chişinău.

Vadim Rață de la „U” Cluj a înscris pentru naționala Republicii Moldova | Foto: FC Universitatea Cluj - Facebook Vadim Rață de la „U” Cluj a înscris pentru naționala Republicii Moldova | Foto: FC Universitatea Cluj - Facebook

Raţă a înscris în min. 10, potrivit site-ului Federaţiei de peste Prut, jucând 62 de minute.

Victor Bogaciuc, mijlocaşul echipei Oţelul Galaţi, l-a înlocuit pe Raţă, dar s-a accidentat şi a fost înlocuit după numai cinci minute. Atacantul Maxim Cojocaru (Oţelul) a jucat din minutul 74.

Meciul cu San Marino a fost al 287-lea pentru naţionala Moldovei, care are 58 de victorii, 67 de egaluri şi 162 de înfrângeri, cu un golaveraj negativ, 233-480. Moldova va juca următorul meci pe 10 octombrie, acasă, cu Andorra, în Liga Naţiunilor.

Iulian Cristea de la „U” Cluj, OUT din meciul cu Lituania! Iată lotul stabilit de Mircea Lucescu.