Victorie în Gruia! CFR Cluj-Poli Iași, 2-1.

CFR Cluj a disputat, sâmbătă, pe teren propriu, partida cu Poli Iași, în etapa a 12-a din Superliga, meci încheiat (2-1) în favoarea „feroviarilor”.

CFR Cluj-Poli Iași, 2-1|Foto: Fotbal Club CFR 1907 Cluj - Facebook CFR Cluj-Poli Iași, 2-1|Foto: Fotbal Club CFR 1907 Cluj - Facebook

După trei meciuri problematice pentru echipa lui Dan Petrescu, în care nu a reușit să se impună, ultima partidă disputată cu cei de la UTA Arad a fost în defavoarea CFR Cluj (3-1), „feroviarii” au primit, sâmbătă seara, vizita celor de la Poli Iași.

Dan Petrescu vrea să scape CFR-ul de ghinion: „Trebuie să ne trezim”

Joc ofensiv încercat de CFR Cluj din primele clipe ale meciului.

În urma unui corner, Kamara a deschis scorul (min. 10) pe teren și a trimis balonul în poarta adversă cu o lovitură de cap, fiind primul gol marcat de M. Kamara în tricoul „feroviarilor”.

CFR Cluj a continuat să pună presiune pe echipa adverse, iar câteva minute mai târziu a venit și al doilea gol, marcat de L. Munteanu (min. 16), care a tras la colțul lung un balon decisiv.

Poli Iași a încercat să preia inițiativa, însă la pauză clujenii au intrat la vestiare în avantaj.

În repriza secundă, clujenii au fost aproape să înscrie (min.57) prin lovitura liberă executată de L. Munteanu, însă balonul a ratat poarta adversă.

Kamara primește cartonaș roșu (min. 75), în urma unei lovituri aplicate cu cotul lui Todoroski, și iese de pe teren, iar echipa lui Dan Petrescu continua partida în 10 oameni.

Bordeianu reușește să înscrie în poarta clujenilor (min. 88), printr-un penalty executat în urma consultării VAR.

Partida s-a încheiat (2-1) în favoarea clujenilor, care urcă pe poziția a treia a clasamentului, cu 18 puncte.

CFR Cluj: M. Popa – Rocha, Bolgado, Abeid, Camora – Djokovic, K. Keita, Tachtsidis – Deac, Munteanu, K. Kamara
Rezerve: Hindrich, Mogoș, F. Iacob, M. Ilie, Boben, Artean, Filip, A. Păun, Fica, Korenica, Postolachi, Michael
Antrenor: Dan Petrescu
Poli Iași: J. Fernandez – Todoroski, Guilherme, Samayoa, Ispas – V. Gheorghe, Bordeianu, Gouet, Stefanovic – A. Roman – Kamberi
Rezerve: Ailenei, Atanaskovski, Fl. Ilie, Da Silva, Miskovic, Itu, Marchioni, Teixeira, Tailson, Harrison, Gheorghiță, D. Popa
Antrenor: Emil Săndoi